Jakie są rodzaje ulotek – format, podłoże, kształt, zagięcia

.

Ulotka jaka jest, każdy widzi… Czy aby na pewno? Ulotki to znacznie więcej niż kawałek papieru w formacie A5. Istnieje mnóstwo różnych rodzajów ulotek, drukowanych na różnych podłożach, uszlachetnianych lub nie, składanych na wiele sposobów. Zanim zleci się druk ulotek, warto zapoznać się z bogactwem wyboru, jakie tworzą ulotki.

.

Formaty ulotek

Każda drukarnia internetowa potwierdzi, że najczęściej zamawiane formaty ulotek to A5 i A6. Są jednak ulotki jeszcze mniejsze, takie jak A7, oraz spory wybór większych formatów: A4, a nawet A3 oraz nietypowe, pionowe ulotki DL.

Ulotki składane

Jeszcze większy wybór dają ulotki składane. Dobra drukarnia internetowa może mieć w ofercie ponad dwadzieścia rodzajów takich ulotek! Najczęściej zleca się druk takich ulotek nie po to, by rozdawać je na ulicach. Pełnią rozmaite funkcje, pomagając firmom oszczędzić pieniądze. Na przykład ulotka składana 3 x A4 może z powodzeniem posłużyć jako całkiem pokaźny katalog produktów. Ulotka harmonijka 5 x DL pomieści całe menu niejednej restauracji, a ulotka A3 falcowana 3C stanowi pomysłowy materiał na zaproszenia. Wśród wielu formatów szczególnie efektowna jest ulotka mapa czy potrójna ulotka kwadratowa ‒ falcowana w 3Z.

Podłoża. Jaki papier na ulotkę?

Popularne papiery, na których zamawia się druk ulotek to kreda 130 g i kreda 170 g, matowa lub błyszcząca. Taka gramatura w zupełności wystarczy, aby ulotki dobrze się prezentowały. Do projektów, które mają wyróżniać się jakością wykonania, można sięgnąć po grubsze podłoża, takie jak kreda 250 g, kreda 300 g lub nawet kreda 350 g. Wartą wzmianki alternatywę stanowią papiery ekologiczne, wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu, np. ekopapier Kreativekarton Champagne 120 g.

Jeżeli komuś zależy przede wszystkim na ekonomii, znajdzie tańsze rozwiązania niż ulotki na tradycyjnym podłożu kreda mat 130 g. Papiery kredowe do ulotek mogą równie dobrze mieć 90 g. Każda drukarnia internetowa ma w swojej ofercie także zwykły papier offsetowy 90, na którym drukuje ulotki.

Uszlachetnienia

Ulotki co do zasady nie są produktem luksusowym, więc wybór uszlachetnień sprowadza się do dwustronnego zabezpieczenia ich folią błyszczącą lub matową. To bardzo dobre rozwiązanie, które wydłuża żywotność ulotki i czyni ją do pewnego stopnia odporną na warunki atmosferyczne.

A czy Ty wiesz już, jakich ulotek potrzebujesz?